Śniadanie sportowca

Każda osoba interesująca się zdrowym stylem życia wie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego? Otóż w czasie snu metabolizm naszego organizmu zwalnia, a w ciągu dnia potrzebujemy, aby metabolizm pracował już na pełnych obrotach. 

Śniadanie to pierwszy posiłek, który jemy po przebudzeniu – dostarcza on niezbędnej energii i składniki odżywcze, które są nam bardzo potrzebne. Śniadanie powinno się zjeść maksymalnie do dwóch godzin po przebudzeniu. Drugie śniadanie należy zjeść trzy-cztery godziny później. 

Naprawdę warto nie zaniedbywać spożywania tych dwóch pierwszych posiłków – badania wykazują, że osoby, które regularnie spożywają śniadanie są mniej narażone na różne choroby, na przykład na cukrzycę, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo zbadano, że osoby, które codziennie zaczynają dzień od zdrowego śniadania, mają lepszą koncentrację, pamięć, a także lepsze samopoczucie. Dla sportowca także jest to bardzo ważne – jeśli zaczyna on dzień od treningu, musi mieć wystarczającą energię, którą dostarczy sobie wcześniej wraz z pożywieniem. Tylko teraz nasuwa się pytanie – jak powinno wyglądać śniadanie sportowca?

Śniadanie powinno stanowić od 25 do 30% energii z diety przez cały dzień. To znaczy, że przy standardowej diecie 2000 kalorii, powinno ono dostarczyć około 500-600 kalorii. Tyle jeśli chodzi o liczby. Teraz zastanówmy się nad tym, co warto zjeść na śniadanie? Śniadanie sportowca powinno składać się przede wszystkim z produktów pełnoziarnistych (na przykład pieczywa razowego czy płatków gryczanych). Takie produkty zawierają w sobie dużo błonnika i dają nam uczucie sytości na długo. Doskonałym dodatkiem do produktów zbożowych są produkty mleczne (na przykład sery, jogurty czy twaróg) i produkty białkowe )na przykład wędliny czy jajka). W śniadaniu sportowca nie może także zabraknąć dużej ilości warzyw i owoców. Jeśli na śniadanie jemy na przykład owsiankę z bananami, warto także zastanowić się nad połączeniem jej z jakimś dodatkiem, na przykład z orzechami. Dostarczą nam one dodatkowym wartości odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Jeśli budujemy masę mięśniową, warto już od rana dostarczać sobie wraz z pokarmem specjalne odżywki białkowe, np. białko na rano. Dostarczą nam one jeszcze więcej białka, dzięki czemu nasz późniejszy trening będzie jeszcze bardziej efektywny.