Przykładowy plan posiłków na dzień dla sportowca

Każdy sportowiec powinien dostosować sobie dietę pod siebie – pod to jak często jest aktywny fizycznie, ile waży, czy jest kobietą czy mężczyzną oraz co ważne – co lubi jeść. Diety dostępne w Internecie czy książkach mogą być jedynie przykładem lub inspiracją i nie powinniśmy jeść wszystkiego dokładnie tak, jak zobaczymy, chyba że znajdziemy taką, która idealnie nam przypasuje. Poniżej znajdziesz przykładowy plan pięciu posiłków na jeden dzień dla sportowca. 

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – rozpoczyna on nowy dzień i przyspiesza metabolizm po kilku godzinach snu w nocy. Powinniśmy więc przywiązać dużą wagę do tego, co zjemy po przebudzeniu. Zacznijmy od tego, że śniadanie powinniśmy zjeść do dwóch godzin po obudzeniu – jest to idealna pora, kiedy nasz organizm powoli zaczyna nowy dzień i potrzebuje nowej dawki energii, by sprostać codziennym trudom i pracy. Na śniadanie proponujemy zjeść trzy kromki chleba pełnoziarnistego z pastą z awokado, szynką delikatesową i pomidorem. Do tego można dodać szklankę musli z jogurtem i bananem. Na drugie śniadanie proponujemy dwie kromki chleba pełnoziarnistego z pastą jajeczną i ogórkiem oraz jabłko. 

Obiad to dla sportowca bardzo ważna część dnia – musi mu dostarczyć dużą dawkę kalorii, aby miał siłę na późniejszy trening, który często odbywany jest późnym popołudniem. Na obiad proponujemy 300g makaronu pełnoziarnistego z sosem paprykowym i kurczakiem. Do tego możemy dodać garść kiełków. Kiedy najemy się już i minie około godzina, warto wybrać się na trening. Do naszej diety warto dodać wtedy specjalne odżywki na trening, które dostarczą nam więcej energii i pomogą zwiększyć efektywność ćwiczeń.

Na podwieczorek nasza propozycja to miska musli z jogurtem, brzoskwinią i truskawkami oraz trzy kostki ciemnej czekolady. Dzięki takiego posiłkowi coś słodkiego, co w ciągu dnia na pewno chodzi nam po głowie, będziemy mieć już zjedzone.

Kolacja to także bardzo ważny posiłek dla sportowca – musi on nam dostarczyć wystarczającą dawkę energii, byśmy potem przed pójściem spać i w nocy nie mieli już ochoty nic podjadać. Pamiętajmy także o tym, aby ostatni posiłek, czyli kolację, zjeść najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać. Może to być jajecznica z czterech jajek z plasterkiem sera, ¼ papryki i pomidorem i do tego jedna kromka chleba pełnoziarnistego z masłem. Sprawdzi się też białko na noc.

Pamiętajmy także o tym, aby w ciągu dnia pić dwa litry wody dziennie oraz sok, najlepiej szklanka do śniadania, obiadu i kolacji. Dzięki temu będziemy czuć się o wiele lepiej.