Dieta dla sportowca amatora

Każda osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem, musi trochę zagłębić się w temat, by wiedzieć co powinna jeść i ile, by osiągnąć zamierzone efekty. Oczywiście każdy z nas ma inny cel – jeden chce schudnąć, drugi przybrać na masie, trzeci jeszcze wyrzeźbić sylwetkę. Do każdego celu dostosowana jest inna dieta. Jeśli chcemy schudnąć, podstawą oczywiście musi być zdrowa dieta i regularne ćwiczenia. Dieta musi być ułożona tak, żeby przyjmować wraz z jedzeniem trochę mniejszą liczbę kalorii oraz nie jeść mało tłuszczów i swoją dietę oprzeć głównie na produktach pełnoziarnistych, chudym nabiale, chudym mięsie oraz co bardzo ważne – owocach i warzywach. 

Jeśli chcemy natomiast przybrać na masie, musimy do naszego organizmu dostarczyć większą dawkę kalorii tak, by nasze ciało miało z czego budować mięśnie. W budowaniu sylwetki oprócz jedzenia mogą nam także pomóc gainery z dużą ilością białka. Powiększą one proces przybierania na masie i o wiele szybciej będziemy mogli cieszyć się upragnionymi efektami. 

Są także osoby, które ćwiczą tylko rekreacyjnie, dla zdrowia i nie zależy im na zbudowaniu masy czy bardzo wyrzeźbionej sylwetce. W takim wypadku taka osoba nie musi drastycznie zmieniać swojej diety oraz dostarczać mniej czy więcej kalorii – ważne jest to, aby jadła regularne posiłki, zdrowo się odżywiała i nawadniała swój organizm, a na pewno będzie zadowolona.

Wiadomo, każdy sportowiec jest trochę inny i ma inne wymagania. Ważne jednak, by ułożyć dietę pod siebie. Można to zrobić na przykład na konsultacji z dietetykiem czy trenerem personalnym, który oprócz ułożenia idealnej diety, ułoży nam plan treningowy, dzięki którym osiągniemy zamierzone efekty.